zpět

Škola Džadan


Šrí Višva Díp Gurukul Senior Secondary Vidjálaj (škola Džadan) se nachází ve státě Rádžasthán v severní Indii, v okrese Pali,  ve vesnici Džadan.  Škola je součástí vzdělávacího a výzkumného střediska Óm Višva Díp gurukulu ášramu Svámího Mahéšvaránandy  – mezinárodního vzdělávacího centra, založeného podle zásad jógy, a největšího ášramu Jógy v denním životě v Indii.

school slamm children

Budova školy ve vzdělávacím a výzkumném středisku Óm Višva Díp gurukulu ášramu Svámího Mahéšvaránandy.

school building 2

Toto je pouštní oblast Rádžasthánu, suchá a vyprahlá, vystavená dlouholetým obdobím sucha. Podmínky pro ty, kdo tu žijí, jsou tvrdé – příležitosti jsou omezené. Často se stává, že rodiny si nemohou dovolit posílat děti do školy a obvykle to bývají dívky, které nemají žádnou  možnost vzdělání.

Díky Jeho Svatosti paramhans svámímu Mahéšvaránandovi byla v roce 2002 založena škola Džadan. Z okolních vesnic se přihlásilo 146 dětí. Následující rok zápis nabral spád, přihlásilo se 266 dětí. Studenti jsou ve věku od 4 do 14 let. Ve třídách od mateřských škol do 12. třídy až po vyšší odborné kurzy studovalo v roce 2009 více než  900 studentů.

Škola je registrována vládou Rádžasthánu. Poskytuje vzdělání založené na osnovách určených vládou a paralelních osnovách, ve kterých se učí tradiční védská kultura. Vynikající kvalita učitelského sboru a malé velikosti tříd zaručují, že studenti obdrží nejlepší možnou výuku. Vzdělání pro dívky je zdarma stejně tak jako pro každé dítě, jehož rodina si nemůže dovolit roční poplatek. Bezplatné vzdělání je jim umožněno z prostředků získaných od mezinárodních dárců.

Velkorysé dary ze zahraničí doposud umožnily nákup školních uniforem, sportovního vybavení, vybavení laboratoře na fyziku, chemii a biologii, nákup knih a CD do knihovny, nákup jednoho videopřehávače a televize, 22 počítačů a 7 školních autobusů, které každé ráno vyzvedávají a odvážejí děti do školy a na konci dne je opět vozí domů.

Školní uniformy.                                                    Vybavení laboratoře.

school girls 1   school lab 1

Knihovna se sbírkou knih a CD.                             Počítačová učebna.

school library   school comp girls 1

Školní autobusy, které každé ráno vyzvedávají děti a na konci dne je opět odvážejí domů.

school bus 3   school buses

Obrovský úspěch a rychle rostoucí počet studentů navštěvujících džadanskou školu představuje nevyhnutelný tlak na omezené zdroje. Aby děti této venkovské školy mohly pokračovat ve vzdělávání, jsou každý rok nutné finanční příspěvky.

Škola potřebuje finanční prostředky na stavební práce, učební pomůcky a textové materiály, na nábytek, sportovní a gymnastické zařízení, audiovizuální vybavení a počítače. Díky práci Jeho Svatosti paramhans svámího Mahéšvaránandy, obětavosti učitelů a díky darům od mezinárodní komunity Jógy v denním životě i od veřejnosti, vypadá každý rok budoucnost pro studenty džadanské školy slibně. V roce 2009 navštěvovalo školu 900 studentů a v červenci 2009 počet stoupl na 1250 studentů.

school and swamji

Budova Svastiky

V severozápadním rohu areálu je budova nazývaná Svastika, bytový dům ve tvaru starodávného symbolu slunce. Svastika umožňuje ubytování až 150 studentům, kteří přicházejí do ášramu na jógové semináře nebo certifikované a diplomované kurzy.

Swastika03

Program Gján putra

Jedním z nejpozoruhodnějších projektů ášramu  je  “Gján putra”, program zahájený v roce 1998. Jeho účelem je poskytovat finanční podporu školákům z chudých rodin. Děti jsou vybírány starostou jejich vesnice a ředitelem školy. Z programu Gján putry je jim poskytováno školné, školní uniformy, boty, sešity a učebnice.

Gyan Putra

Tento sponzorovaný program pomáhá dětem dosáhnout slušného standardu vzdělání, což jim v budoucnosti zajistí lepší možnost zaměstnání.

V roce 2002 byla také založena Šrí Višva Díp Gurukul Prathmik Vidjálaj , základní škola Jógy v denním životě v Rádžasthánu, v Indii. Od té doby škola úspěšně funguje a počet žáků každým rokem vzrůstá.

Pro více informací o džadanské škole nebo v případě zájmu zaslání daru navštivte: www.jadanschool.org

Pro informace o Gján putře v němčině: www.gyanputra.org

Další možnost, jak poslat dar nebo obdržet více informací jak můžete pomoci, je kontaktovat australský svaz Jógy v denním životě buď telefonicky (07) 3252 2550 nebo emailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Nábor studentů každým rokem roste.

School children

omashram

Óm ášram

Hlavní budova je postavena ve tvaru starobylého symbolu Óm - .


Číst dál >

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

college

Univerzita

Kurzy jógy, naturopatie, starodávných indických věd - astrologie, sanskrtu a véd.


Číst dál >

gaushala

Gósala

Péče o stará a nemocná zvířata bez domova.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Celoroční dodávka pitné vody.


Číst dál >

reforestation

Zalesňování

Výsadba stromů, přeměna pouště v zeleň.


Číst dál >

Education for women

Vzdělávání pro ženy

Internátní vzdělávací programy pro ženy.


Číst dál >