zpět

Nemocnice šrí svámího Mádhavánandy


Projekt Rakouské nemocnice šrí svámího Mádhavánandy v Indii si klade za cíl nabídnout soucitnou službu nemocným a potřebným, prosazuje holistický přístup ke zdravotní péči a podporuje vysoké standardy v oblasti vzdělávání a výzkumu týkající se zdraví. Jeho cílem je poskytnout lidem přiměřené zdravotní služby.

Nemocnice šrí svámího Mádhavánandy – Džadan

Hopsital

Hospital   Hospital

 

Rakouská nemocnice v Indii

Rakouská nemocnice v Indii je registrovaná nezisková organizace a obecně prospěšná společnost (reg. č .: 801261399), která si klade za cíl nabídnout lékařskou pomoc a dlouhodobou asistenci v odlehlých oblastech Indie. Organizace je v provozu od roku 1994. Jejím hlavním cílem je získávat dary a další zdroje pro programy, služby a operace nemocnice šrí svámího Mádhavánandy.

Nemocnice uvnitř

Hospital inside  

Rakouská nemocnice v indické správní radě dohlíží na plánování a realizaci komplexního programu rozvojového fondu. Členství v nemocnici (50 euro za rok), registrované členství (120 euro za rok nebo dar 10 euro měsíčně) dává možnost účastnit se roční výroční schůze, charitativních aktivit a speciálních událostí.

Interiér

Hospital inside Hospital inside

 

Výstavba Rakouské nemocnice šrí svámího Mádhavánandy

Obřad položení základního kamene se konal v dubnu 2003 za přítomnosti Její Excelence, rakouské velvyslankyně v Indii, Dr. Jutty Stefan Bastlové a dalších čestných hostů a duchovních představitelů. Stavba je dokončena, otevřeli jsme různá oddělení a již jsme začali s rozličnými programy (např. oční a zubní oddělení, oddělení fyzioterapie, oddělení ájurvédy, ambulance s pohotovostní službou, záchranná služba, preventivní programy, zdravotní služby pro ženy z místních komunit, lékárna atd.).

Nabízíme také bezplatnou mobilní ordinaci v malých vesnicích nebo asistenci v nemocnici, kde také vybíráme pacienty na bezplatnou operaci očí.

Naše první kampaň - nákup 111 lůžek pro nemocnici v Džadanu - byla úspěšně dokončena díky mnoha příznivcům. Další aktivity a dary budou použity na financování dalšího vybavení a provozu nemocnice, např. zdravotnických zařízení, různých lékařských oddělení, otevření velkého operačního sálu s veškerým zařízením, lékařských přístrojů a nástrojů a všeho potřebného k zajištění evropské normy lékařského ošetření.

Operační sál

Hospital - Operation room

Pokoje

Hospital - beds   Hospital - Beds

 

Záchranná služba

Sanitka byl zakoupena v roce 2001 jako prozatímní služba pro bezplatnou nouzovou dopravu lidem ze vzdálených oblastí v Pali v Rádžasthánu. Brzy bude zakoupena nová sanitka.

Záchranná služba

Hospital - Ambulance

 

Ženský spolek zdravotnických služeb

Ženy a děti jsou v případě nemocí či zdravotní pohotovosti nejzranitelnější skupinou. Zdravotní péče a preventivní vzdělávací programy pro ženy a děti jsou proto důležitou součástí práce nemocnice. V současné době školíme ženy, aby působily na dobrovolnické bázi jako poradkyně v oblasti zdravotnictví. Náš zdravotnický personál  přednáší o zdraví v odlehlých vesnicích a ve školách.

hospital woman and child

 

Podrobnosti projektu

Celková stavební plocha: 4,868 m2.

Stavební náklady: cca 900.000 eur (45.600.000 Rs).

 V současné době nemocnice poskytuje následující služby:

 • 24 hodinovou pohotovost
 • anesteziologicko-resuscitační oddělení s úrazovou částí, urgentním příjmem, pozorovací místností, malým operačním sálem pro drobná ošetření, prohlídky a naléhavé případy
 • záchrannou službu
 • ambulanci: základní lékařské ošetření lékaři a zdravotnickým personálem, diagnostikování a léčení závažných onemocnění jako je malárie, tyfus, hepatitida aj.
 • plně vybavenou počítačovou laboratoř
 • rentgen a sonografii, EKG
 • zubní oddělení
 • oční oddělení
 • oddělení fyzioterapie
 • oddělení ajurvédy
 • lékárnu
 • 11 šestilůžkových pokojů s vlastními koupelnami
 • 21 jednolůžkových a dvoulůžkových pokojů s vlastními koupelnami
 • 10 ordinací praktických lékařů

Hospital

 

Plány do budoucna

Nemocnice potřebuje další vybavení, operační sály a specializovaná oddělení, například gynekologické oddělení.

Plány do budoucna jsou následující:

 • 2 velké operační sály pro větší operace a 1 pro gynekologické operace
 • 1 pediatrické oddělení a novorozenecké oddělení
 • 6 porodních oddělení s porodním sálem, pooperační péčí a zařízením intenzivní péče pro kojence
 • intenzivní péče s 10 lůžky
 • karanténní oddělení s 9 lůžky
 • oční operační sál

I přestože jsme již začali s menšími preventivními programy, zejména pro děti, budeme potřebovat další preventivní lékařské programy pro dospělé v zemědělských oblastech. Lidé potřebují porozumět důležitosti zdravé stravy a musí být vyškoleni ohledně hygieny a výživy. Dále  potřebují  školení a celkové povědomí o zdravotních problémech.  Hlavní skupinou pro další vzdělávání v oblasti zdraví a pro preventivní programy jsou těhotné ženy.  Je třeba, aby byla zavedena novorozenecká péče ke snížení velmi vysoké míry úmrtnosti dětí i žen po porodu.

 • Preventivní lékařské programy pro dospělé, těhotné ženy; porodní a novorozenecká péče.
 • Programy zdravotnické osvěty v místních vesnicích.

Práce naší nemocnice již ovlivňuje životy stovek lidí, jejich příbuzných a také vesnic, odkud pochází.

Hospital from far

Nemocnice o rozloze 1134 m2 je unikátním architektonickým dílem ve tvaru hvězdy, která představuje anáhata čakru (srdeční čakru neboli srdeční energetické centrum). Tento symbol pochází z védské kultury a  symbolizuje léčení, soucit a humanitární péči. Zachycuje podstatu funkce nemocnic v této odlehlé zemědělské oblasti, která neměla odpovídající lékařskou péči po mnoho let.

 Součástí komplexu je ubytování pro lékaře, techniky a ostatní zaměstnance, také parkoviště, zahrady, trávníky a pole se stromy s příjemným stínem.

Nemocnici ze všech stran obklopuje mírně se svažující kopec, který zakrývá suterén nemocnice. Zde se  nachází prostory pro laboratoře, vyšetření pacientů, sklad, různé místnosti pro veřejné služby i zaměstnance. V centru budovy je prostorné atrium, poskytující přirozené světlo a zeleň vyšším podlažím.

Atrium a přirozené světlo

hospital vitraz 1b

Po vstupu hlavním vchodem v přízemí na severní straně jsou pacienti a návštěvy přivítáni ve velké přijímací  a čekací hale. Pacienti na denním příjmu jsou odbaveni v suterénu a v přízemí, zatímco hospitalizovaní pacienti pobývají ve vyšších patrech.

 

Zdravotní program Džadanu a zdravotní průkaz pro děti

V prosinci 2009 odstartoval Zdravotní program Džadanu. V tomto programu jsou děti z džadanské školy informovány o způsobech, jak si udržet dobré zdraví. První přednáška byla o zubní hygieně. Následovalo téma “Co je zdravé vegetariánské jídlo?” Děti i učitelé přijali tento program s velkou radostí. A některé z nich měly poprvé v životě v rukou zubní kartáček.

Od roku 2011 jsou dvakrát do roka dětem nabízeny  všeobecné zdravotní a preventivní prohlídky od řady lékařů. Cílem je: diagnostika systematických vnitřních onemocnění, ortopedických dysfunkcí, hyperfluorózy, kontroly očkování a také případné přeposílání na léčbu k odborným lékařům. Program se skládá ze dvou bloků.

 • První blok: všeobecná zdravotní prohlídka praktického lékaře, test krevní skupiny, test hemoglobinu.
 • Druhý blok: oční a zubní prohlídka u odborníka, kontrola očkování.

healthprogram

Pro více informací navštivte www.helphospital.org nebo blog nemocnice http://jadanhospital.blogspot.com/

omashram

Óm ášram

Hlavní budova je postavena ve tvaru starobylého symbolu Óm - .


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

college

Univerzita

Kurzy jógy, naturopatie, starodávných indických věd - astrologie, sanskrtu a véd.


Číst dál >

gaushala

Gósala

Péče o stará a nemocná zvířata bez domova.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Celoroční dodávka pitné vody.


Číst dál >

reforestation

Zalesňování

Výsadba stromů, přeměna pouště v zeleň.


Číst dál >

Education for women

Vzdělávání pro ženy

Internátní vzdělávací programy pro ženy.


Číst dál >