zpět

Vítání nového roku v bio zahradách Džadanu


good for another 2 months

Přechod ze sezóny Hemanta ritu do Šišira ritu v džadanských bio zahradách. Pozdravy z ášramu s přáním všeho nejlepšího v nadcházejícím roce!

Tématem tohoto měsíce byl hlávkový salát a další křupavé saláty - zelené a šťavnaté. Jak se pomalu začínají prodlužovat dny a skončila sezóna mšic a čínských brukví, k vytažení jsou nachystané sladké malé karotky a také drobné (letos obzvlášť) červené řepy. Tento měsíc je v našich zahradách obdobím vegetačního klidu, ale je to také čas, kdy začínají rozkvétat květiny. Koncem měsíce se v Šiv Baghu začaly objevovat slunečnice a také kopretinovce dřevnaté (původem z Kanárských ostrovů), topolovky a několik druhů měsíčků.

Po návratu Svámídžího 20. ledna ášram opět ožil, přijela skupina ze Španělska a čtyři bratři a sestry z kubánského Holguínu. Jeden z nich má zkušenosti s organickým pěstováním, druhý pochází z kubánské rodiny, které má na Kanárských ostrovech bio farmu a další, z Huesca z Aragonu, řídí bio družstvo. Měla jsem skutečně báječnou příležitost dozvědět a naučit se toho mnohem víc o Kubě, což bych doporučila všem, protože je to klenot a tamní lidé jsou velmi dobrosrdeční a inteligentní.

an orange tree in its 4th year  

Čtyřletý pomerančovník.

Tento měsíc byly ostříhány zbývající růže a také většina citrónovníků v horním sadu - všechny stromky teď začaly kvést a některé už dokonce mají drobné zelené plody.

Rajčata už také kvetou a v březnu začnou plodit. Příští měsíc budeme muset zkonzumovat spoustu jarní cibulky a karotky a samozřejmě salát, který kdykoli je to možné také zabalím a posílám do našich ostatních ášrámů, i když v Nipalu a Khatu ášramu už pěstují své vlastní odrůdy salátu.

fennel which we cut into the salad

Fenykl, který krájíme do salátu.

Tento měsíc byl obchod pořádně zaneprázdněný, děkuji všem Kataláncům a Kubáncům za jejich neutuchající podporu - přivezli s sebou do Džadanu cosi výjimečného a to je radostná, přátelská a milující přirozenost španělské duše, nacházející se ve všech španělsky hovořících částech světa. V době, kdy pobývali v ášramu, také velmi pomohli s vytahováním karotky i s čištěním cibule a se spoustou dalších prací. Doufám, že odteď už budou přijíždět každý rok... Budou vítáni! Děkuji také Dr. Čitrovi a malé slovinské skupince, pobývali tady koncem prosince a začátkem ledna, v Šiv Baghu upravili cestu a vypleli celou plochu se saláty. Nadšení a pozitivní energie kráčí předlouhou cestou v zahradách.

Od poloviny ledna, podle ájurvédského systému ročních období (ritu), přechází zima do své druhé fáze, nazývané Šišira ritu, která začíná na Makar Šankranti (14. února) a pokračuje až do 14. března, což je letos dva týdny po indickém svátku Hólí. Tento časový rámec se týká indických kalendářních měsíců Magh a Phalgun. Úplněk Magh byl tento měsíc 31. a během večera došlo k zatmění Měsíce.

cleaning the salad near the morning fire   

Čištění salátu u ranního ohně.

Začátkem Šiširy se stupňuje chladné počasí a sucho, takže váta dóša se v tomto čase může velmi zvýšit. V tomto období jsou vhodné zahřívající a hutné potraviny a je zapotřebí vyhýbat se ochlazujícím potravinám jako jsou banány a jogurt. Každý den by se měl na tělo používat sezamový nebo hořčičný olej a denně si dopřávat sluneční lázeň. Používá se také dhoop - dřívko s pryskyřicí, z bylin jako je aguru (Aquilaria agollacha), které zaplaví místnost kouřem, který se pak inhaluje a zbavuje tělo kaphy.

V tomto měsíci je většina dní zalita sluncem a po 10. hodině už nebývá chladno, pokud ovšem člověk zrovna nepracuje v kanceláři nebo nepobývá uvnitř. Nikdo nijak nepopohání počasí, aby bylo teplejší, protože po třetím únorovém týdnu k tomu nevyhnutelně dojde. Přesto jsem tento měsíc pocítila určitou touhu po žloutnoucí vegetaci časného března - čas, kdy je sklizena většina zimní zeleniny a semena začnou dozrávat a usychat na plodech, z nímových stromů padají žluté listy a leží všude kolem jako koberce. Myslím, že v této části Rádžasthánu je jaro asi nejkrásnějším ze všech ročních období.

resident female cat

Zdejší kočka

Nyní je tu docela dost karmajogínů, takže každý den hravě spořádáme 8 kg salátu. Občas snívám o ekologickém středisku, které by bylo nedaleko odsud a za výhodnou cenu by vykupovali naše nadbytečné výpěstky, takže bychom tady mohli zahájit třeba nějaké bio-ájurvédské detoxikační kurzy a připravovat čerstvé šťávy a saláty a pořádat kurzy přípravy zeleninových pokrmů, které jsou jak levné, tak i zdravé. Zdá se, že v dnešní době lidé, kterým ještě není ani 45 let, už běžně mají ztuhlé klouby a slabé kosti. Mohli bychom je učit hathajógové krije a jako přírodní terapii a fitness by mohli provádět nějaké drobné zahradnické práce, každý den chodit na procházky po ášramu a vystoupit až na naši horu. V talabu by se mohli projíždět na lodičkách, pozorovat a rozpoznávat ptactvo nebo si prohlížet naše arboretum, které je nejen rozsáhlé, ale také poučné.

figs ripening  

Dozrávající fíky.

Nejteplejším dnem měsíce byl poslední den, kdy teplota dosáhla 33,9 stupňů Celsia, přitom ráno ale bylo jen 10 stupňů. Bylo mnoho dní, kdy mezi ranní a denní teplotou panovaly velké rozdíly. Nejnižší teplotou měsíce bylo 4,8 stupňů. Tyto extrémní teplotní výkyvy mají vliv na náš imunitní systém!

sunflowers intercropped with fenugreek

Slunečnice a pískavice.

Už je čas připravit půdu a rozhodnout, kde budeme pěstovat naši letní zeleninu. Plochy bílé seté ředkve a mogri byly 11. ledna zorány, rozházeli jsme tam starý kravský hnůj a na tomto místě máme v plánu pěstovat okru.

good for another 2 months

Na další dva měsíc dobré.

Na monzunovém vegetariánském území ve Velké zahradě tento měsíc přestaly plodit tykve, takže se tam pár dní budou pást koně. Pak tuto plochu zoráme a část připravíme pro letní salátové tykve a uvidíme, jestli jsou pod vinnou révou, která se objevila během monzunových měsíců, nějaké sladké brambory. Hranice musí být uzavřeny tak, aby naše nezbedné klisny nezabíhaly do karotky a na vojtěškové plantáže. Každý den se pasou ve Velké zahradě, protože celá plocha s pšenicí a ječmenem je příliš velká na to, aby byla oplocena, proto každý den musí být v uzavřeném prostoru.

one day they will ripen

Jednoho dne banány dozrají.

Meteorologická stanice slibuje, že teploty v únoru nevystoupí nad 30 stupňů, tak uvidíme. Ještě pořád je výborný čas, kdy nás navštívit, protože ještě máme salát na dva měsíce, také mrkev a jarní cibulku. Krásné je i to, že je období, kdy vše kvete a člověk může vnímat, jak se příroda všude kolem probouzí.

Vše nejlepší z Džadan ášramu

1. února 2018

Pušpa Déví

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >