zpět

Končící monzun v organických zahradách Džadanu


2017 corn plantation behind office 1200

Poslední den měsíce července jako na zavolanou ustaly deště a naše pěstební plochy začaly osychat. Velké zahradní plochy byly částečně zaplaveny a nutně potřebovaly odvodnit, jinak bychom přišli o veškerou naši zeleninu. Mezitím jsme odstranili plevel z naší kukuřice a okurek a pak jsme v Šiv Baghu pokračovali v odstraňování dlouhých travin z munga, vigny čínské a fazolí.

Proudění vzduchu jsme usnadnili tím, že jsme na západní straně z plochy o rozloze 250 metrů čtverečních odstranili džungli plevele z ladem ležící půdy, což se dalo zvládnout za jeden den, protože kořeny byly uvolněné deštěm a čím je půda úrodnější, tím lépe jde také vytáhnout plevel. To se týkalo obzvláště gobar cestiček, kde – přestože se plevel dokázal prodrat vrstvami plastů a starého koberce – kořeny nedokázaly proniknout hluboko, takže se nám dařilo vytahovat plevel ručně, bylo to opravdu snadné. Všechny odstraněné vysoké trávy byly využity jako mulč k zamezení plevele mezi řádky růží a jiných okrasných keřů a zákrsků.

a very fecund papaya female grown from seed 1200              corn silk is also very useful 1200

Papája vypěstovaná ze semínka, oplývající plody. Kukuřičné hedvábí je také velmi užitečné.

Je zvláštní, že 5 rostlin z 135 keřů chilli, které jsme loni v srpnu přesadili do Šiv Baghu, nyní prosperuje a mají baculaté plody. Jedná se o velmi kvalitní osivo z vesnice poblíž Džodpuru – oblasti velmi známé produkcí chilli.

V Šiv Baghu jsme tento měsíc strávili jen pár dní a poté jsme se přemístili do Velké zahrady, kde bylo zapotřebí vyplet ještě část hlavní cesty a teď, když půda není zaplavena, bude následovat první kolo hlavního pletí monzunové zeleniny. Po těžkých deštích 28. a 29., z kejdy, která byla na tuto plochu rozmístěna v červnu, vylezly tisíce červů a pak se všichni utopili, což má za následek opravdu příšerný zápach, ale možná, že přece jen budou užiteční jako hnojivo pro půdu. Naši místní čápi většinu z nich během několika dní spořádali a půda zůstala po zbytek měsíce vlhká.

Během posledního týdne jsme začali sklízet okurky a okru a 31. října jsme sklidili 3,5 kg dýní. Záhy poté, co jsme dokončili první kolo pletí, se plevel opět silně rozbujel a tak začátkem příštího měsíce bude muset být odstraněn.

delicate flower of the cowpea 1200   lauki drying for seed 1200

Něžný kvítek vigny čínské.                               Lagendárie obecná sušená na semeno

Teplota se tento měsíci pohybovala od 26 do 36 stupňů Celsia a maximální vlhkost vzduchu byla většinou nad 90%, takže když vyšlo slunce, potili jsme se tak, že jsme 10 dní vyhledávali práci mimo dusné obdělávané plochy plné páry a přesouvali jsme se do oblastí pásů volné přírody, kde bylo zapotřebí vytrhat monzunové plevele a ořezat keře a větve. Výsledkem této akce bylo, že jsme vyčistili plochu o rozloze dvou kilometrů čtverečních a je zapotřebí udělat tam toho ještě mnohem víc.

Sklizeň citrónů letos začala opožděně a horní sad ještě není přístupný kvůli nebezpečí uvíznutí. Ze stromů v blízkosti ÓM jídelny bylo k dnešnímu dni sklizeno 35 kg citrónů. Nějaké jsme už prodali a Džanaki koncem měsíce vyrobila první várku jejího speciálního sladkého a pikantního citrónového čatný.

mango juniors 1200   our corn field 1200

Mladá manga.                                                   Naše kukuřičné pole..

Monzun 2017 v Indii, stejně jako v Nepálu a Bangladéši, má zničující účinek na odhadem 24 milionů lidí. Zde jsme dostávali pouze požehnání za požehnáním, v srpnu byly silné deště jen 8. a 9. a pak až do 20. nebylo nic. Od té doby jen obyčejné krátké spršky, ideální pro zemědělství. Na tomto území přišel pořádný déšť 3. a 4. září a pak to vypadalo, že monzun zeslábne a že bychom pak asi po dobu 6 měsíců nezahlédli ani kapku deště.

V září obvykle začínáme sklízet naši monzunovou zeleninu, letos máme dýně, luffu, okru a lagendárii obecnou, vignu čínskou, okurky a kukuřici, také mung a nějaké melouny. Velká plocha, kde jsme pěstovali fazole, bohužel nepřežila záplavu naší obdělávané plochy ve Velké zahradě.

V naší lesní školce máme nějaké mango benjamínky, hořké mandle a kyselé zelené mango (místně známé jako keri), mowru a belpatru (oslizák líbezný), a ještě jsou tam nějaké stromky papáji, které mají být přesazeny, plus šest citroníků ze semínek z Nipal ášramu. Letos jsem ještě nenavštívila naši místní školku, financovanou samosprávou C. A. Z. R. I., kde obvykle najdeme nějaké zajímavé sazenice a okrasné rostliny.

pumpkins 1200   untamed Bermuda grass 1200

Dýně.                                                             Nezkrotné trávy bermuda.

Kromě pletí a prořezávání jsme ještě přemístili starý gaar (omítka z gravince), dali jsme ho na 60 metrovou cestu v Šiv Baghu, protože předchozí snaha zkrotit plevel plastovou fólií a písčitou půdou nebyla moc úspěšná. Na písčitou půdu jsme položili nějaké staré cementové tašky a přes ně jsme dáli tuto těžší směs kravinců se zeminou. Chodník vypadá krásně – uvidíme jak na to zareaguje šáchor! Stále se snažíme v tomto boji získat převahu.

Když se 28. a 29. srpna ochladilo a bylo zataženo, vyčistili jsme v Šiv Baghu některé staré záhonky - je pěkné pro změnu vidět nějakou půdu prázdnou. Také zlatý živý plot se dočkal elegantního krychlového zastřižení a vinice podél západního plotu i moringové stromy byly prořezány. Jak je obvyklé v těchto končinách v září, vypadá to, že teplota prudce vystoupá až do výšky třicátých let, takže budeme asi muset opět začít pouštět postřikovače – tento měsíc stačila jen jedna hodina a musela jsem se brodit vodou až po kolena, abych se dostala k vypínači čerpadla!

Není snadné rozloučit se s obdobím dešťů – v jeho oblačném a chladivém objetí jsme byli od 21. června a náš ekosystém se změnil jako nikdy předtím. Tráva vydrží ještě další dva měsíce a naše krávy budou mít až do příštího jara dostatek chutné pastvy. Mezitím nás čeká druhé léto, které bývá mezi koncem monzunu a podzimem, kdy se oteplí a vzduch se začne volněji pohybovat a klesne úroveň vlhkosti. Září patří horám a všem vám přeji ať jste součástí průkopnické skupiny velmi bezpečné a duchovní cesty – snadné dýchání!

Vše nejlepší

Pušpa Déví
Džadan ášram
1. září 2017

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >