zpět

Začátek podzimu v bio zahradách Džadanu


neem trees after heavy pruning 1200

Na území polopouštního Rádžasthánu je říjen většinou velmi horký – teploty mohou dosáhnout až 40 stupňů C, takže se zimní výsadbou se může začít až poslední týden v měsíci, s výjimkou brukvovité zeleniny a ředkviček jako daikon (ředkve bílé seté), které jsme zasadili 12. spolu s čínským zelím, rukolou a čekankou a semínky evropských slunečnic.

first winter plantation   mostly Brassica varieties 1200

První zimní výsadba většinou brukvovitých odrůd.

Až do Díválí, 19. října, zůstávala teplota na 40 a nebyla nižší než 38,5 stupňů Celsia - po většinu dní se nám ale zdála mnohem vyšší. Svámídží mi řekl, že teplo a vlhkost tohoto šarad (podzim) měsíce jsou nutné proto, aby se vyvinuly lusky semínek monzunových plodin a před sklizní pak pořádně uschly. No – tento měsíc jsem určitě i já začala usychat, a cítit, že bych mohla puknout, tak doufám, že z tohoto intenzivního procesu vzejde něco užitečného!

Začátkem měsíce byl čas zorat a vyčistit plochy od monzunového plevele a divokých okurek a vinné révy, a připravit se na pěstování raabi sezónních plodin, jako je pšenice, ječmen a hořčice. V letošním roce budeme tyto plodiny pěstovat na ploše mezi Bhakti Sagarem a nemocnicí.

Tento měsíc byli mnozí naši pracovníci doma na svých polích a sklízeli své raabi plodiny – sezam, mung a proso. Teď je nejlepší období roku pro zakoupení za studena lisovaného sezamového oleje, který máme skladem v bio obchodě, a také bílých sezamových semínek.

17 day growth of roquette from seed 1200   around 50 neems around our residential buildings have been pruned to date 1200

Rukola 17. den po vysetí.                                  K dnešnímu dni bylo kolem našich obytných budov
                                                                           prořezáno asi 50 neemových stromů.

Monzunová zeleninová zahrada byla kvůli horkému počasí tento měsíc zavlažována šestkrát, a toru a kakdi dozrály do Díválí. Pokračovali jsme ve sklizni lagendárie obecné (tento měsíc jsme sklidili 90 kg), okry a dýní, a také zajímavé odrůdy fazolí, kterým místní říkají mindia guar. Sousední pole, kde jsme loni pěstovali česnek, byla mezitím připravena pro mrkev a červenou řepu, také tuřín, mangold (na hranicích), palak (špenát) a koriandr. Letos mám v plánu pěstovat hodně červené řepy, protože ji ve všech ášramech mají rádi, a je až neuvěřitelně zdravá a jistě není třeba říkat jak je lahodná. Také z listů někdy připravíme sabdží a to milují koně.

12. října přijela se Svámídžím skupina – přesně týden po Šarad purnimě, která letos připadla na čtvrtek – během toho rána jsme sázeli a pak zalévali naši první zimní sadbu. Pro rajčata, salát a jarní cibulku jsme připravili druhou oblast za hlavní kanceláří a chladnou místnost; a na všech hranicích vysadíme čínské zelí. Západní stranu naší Šiv Bagh zahrady, která od března ležela ladem, jsme 14. října zorali a do Díválí byla odtamtud odklizena tráva. Nebudeme tam připravovat záhony, ale vysejeme tam pískavici (řecké seno). Dýně v severní části této zahrady plodily až do konce měsíce; později tam můžeme zasadit bazalku a petržel. Od začátku monzunu jsme tam zalévali, samozřejmě s výjimkou dní, kdy pršelo, révové dýně stále kvetou a v průběhu měsíce plodí.

Místní muži 13. začali důkladně prořezávat stromy v jižní části Šiv Baghu a díky tomu se do jižní části zahrady dostane během chladnějších zimních měsíců víc slunečního světla, a možná ubude také bílá plíseň, které se v této roční době obvykle objeví na čínském ibišku. Muži potom pokračovali ve velkém prořezávání za Gurudžího budovou a podél cesty, která spojuje naše obytné budovy.

Od 13. do 15. ženy, které pracují v zahradě, odstranily suché a zorané monzunové traviny z česneku a z vojtěšky z přelomu 2016/17 a po Díválí, kdy byla plocha pořádně upravena, tam můžeme zasít kořenovou zeleninu a možná i nějaký adžvain, který má lahodné listy do salátových směsí. Během prvního sázení je na záhonky, které byly zaplaveny, obvykle rozházen usušený kravinec, který semínkům poskytuje výživu a teplo, které budou potřebovat až začnou chladné noci a rána.

Našim zaměstnancům 18. října začala Díválí dovolená a vrátili se 24. To je vzácná příležitost pro ty z nás, kdo jsou závislí na místní pomoci, aby dělali dvojité směny! Je to také období tmavého měsíce a konec starého duchovního roku a počátek nové kapitoly a zřeknutí se starých a negativních návyků a nepřátelství. Tento svátek je oslavou vítězství vnitřního světla nad duchovní temnotou.

Dne 24. 10. bylo sklizeno více než 130 kg úrody a vytřídili jsme další citróny a odeslali je na trh. Dne 25. jsme dokončili naše plochy mrkve a červené řepy a ve čtyřech řadách (na ploše 500 čtverečních metrů) jsme vysadili tuřín, mangold, koriandr a indický špenát a také výše uvedenou kořenovou zeleninou. Plocha byla tak dobře připravena, že to trvalo jen 90 minut, než byla zavlažena.

28. října byla vyseta semínka řeckého sena na západní hranici staré travnaté plochy Šiv Baghu, která byla zorána a pak pořádně vyčištěna od kořenů trávy a bude se zavlažovat postřikovači. Tentýž den byla většina dýni, které zbyly v naší chladné místnosti – kolem 200 kg – uvařena s bramborami v pikantní sabdží, které se pak podávalo stovkám bhaktů, kteří přijeli, aby se zúčastnili výročí Holygurudžího mahásamadhí (27.- 28.). Stále ještě sklízíme další dýně, i když trochu pomaleji.

neem trees after heavy pruning 1200   replanting pak choy   the Indian seed failed 1200

Neemové stromy po důkladném prořezání.         Výsadba indických semínek čínského zelí se
                                                                             nevydařila.

Poslední výsadba v měsíci byla v pondělí 30., kdy jsme do připraveného prostoru za ústřední kanceláří zasadili různé druhy salátů, s čínským zelím na okrajích, a také bazalku a petržel. V této oblasti jsou ještě další záhony pro rajčata (koncem listopadu) a na jaře pro cibuli nebo condi (40 kg sazenic by mělo dorazit během prvního týdne v listopadu). V listopadu se budou sázet semínka zimních květin a také česnek na plochu ve Velké zahradě, kterou ještě musíme připravit; plánujeme, že brzy proběhne velké vyčištění Šiv Baghu tak, aby prázdné plochy mohly být osety. Poslední říjnový týden jsme začali s hrabáním smetí ze stromů na západní straně plotu a také jsme vypleli některé cesty a hranice. Během tohoto měsíce všechny postřikovače dvakrát týdně běžely od 30 minut až po jednu hodinu.

Citróny stále plodí a poslední týden v měsíci jsme pole s citróny zalévali, protože celé 2 měsíce nepršelo. Stromy čtvrtý rok plodí, letos mají velké plody a tento měsíc jsme jich sklidili 490 kg. V sadě mezi citróny je asi 50 stromků amly, na kterých se letos poprvé urodilo více než 200 kg ovoce a z první várky byl udělán amla prášek, který se bude od ledna 2018 prodávat v našem bio obchodě.

Mnoho díků těm, kteří do Indie poslali nebo přivezli semínka – nyní mám vynikající sbírku včetně semínek některých nových odrůd květin na zkoušku. Děkuji také hostujícím bhaktům, kteří jako obvykle plně podpořili obchod, děkuji za vaši pomoc při práci na zahradě a celkovou podporu. Všimli jste si, že práce nikdy neubývá!

Měli jsme nádherné časy s Višvagurudžím a těšíme se na Jeho návrat na Nový rok.

Vše nejlepší od

Pušpa Déví
Džadan ášram
31. října 2017

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >