zpět

Po monzunu a posledních dvou teplých měsících v zahradách Džadanu


all our organic monsoon produce

Z oblohy jsme se nedočkali ani kapky sladkého deště, kromě velmi drobných kapiček, které po ranní vlhkosti a těžkých mracích padaly 16. září všehovšudy 5 minut .

Teplota stoupla a vlhkost mírně klesla, takže po většinu měsíce byly obloha a vzduch jako horečka, což by vysvětlovalo, proč se mnozí z nás potili a během těchto vyčerpávajících dnů občas kašlali a kýchali. Září obvykle nebývá suchým měsícem, ale vzhledem k časnému nástupu letošního monzunu...

Od 3. září jsme tedy museli začít se zavlažováním a během měsíce jsme sklidili více než 700 kg dýní, také luffu, lagendárii obecnou, okurky a okru a vignu čínskou, čehož bylo celkem asi 1500 kg (včetně 350 kg citrónů) - byl to nejproduktivnější měsíc v historii ášramu, od doby kdy pěstujeme organicky. Většina citrónů - po roztřídění – byla zaslána naším školním autobusem na trh do Sojatu a nějaká zelenina byla distribuována do našich dalších ášramů – dýně v naší chladné místnosti vydrží čerstvé při 17 stupních Celsia další dva měsíce – tak na Díválí – doufám že máte rádi dýňové curry!

Než to zapomenu – bhaktové, prosím: pokud chcete přivézt nějaká semínka (nebo pár nůžek na živý plot), jste velmi vítáni, přivítáme zejména odrůdy salátu (obzvlášť hlávkový salát), a semínka petržele; jakýkoli druh květin (zejména slunečnice); a odrůdy rajčat (zejména cherry). Také, a to je nejdůležitější, čínské zelí (bok choy), protože to je jediný druh zelí, které se mi tady dosud podařilo vypěstovat, a asi 5 kg velkých česneků.

2017 papaya seedlings as teenagers 1200   monsoon veggies stored at 17 degrees celsius

2017 sazenice papáji jako teenageři.                 Naše organická monzunová produkce uskladněná
                                                                           při 17 stupních Celsia.

Nyní je čas začít připravovat 5 velkých oblastí pro pěstování naší zimní zeleniny. První oblast je naproti dílně, kde bude vysazena rukola a bílá setá ředkev spolu s čekankou a některými ředkvičkami, fazolemi a žlutou hořčicí i čínským zelím. Tyto odrůdy většinou patří k brukvovité zelenině a kvůli molicím nebo mšicím začnou v polovině ledna odumírat. Proto je vždy sázíme co nejdříve, i když přibližně do 25. je říjen velmi teplý.

Druhá oblast pro odrůdy salátu a jarní cibulku bude na našem kukuřičném poli. Z této plochy bylo sklizeno asi 40 kg kukuřice, která se usuší, bude rozemleta na polentu a použita jako bio kaše pro gurudéva. Po sklizni se tady pasou koně, pochutnávají si na suchých kukuřičných stéblech a na delikátních monzunových travinách a stoncích okurek.

a 4th bunch but nothing has ripened yet 1200             second batch of deshi pumpkin 1200

4. trs banánů, ale žádné ještě nedozrály.                     Druhá várka zelených dýní..

Ve Velké zahradě potřebujeme odstranit spousty plevele a připravit plochu pro mrkev, řepu a tuřín, jakož i pro kumín a trochu česneku, adžvain a lněné semínko. V Šiv Baghu jsou volné plochy, které budou osázeny rajčaty (koncem listopadu) a řeckým senem a také indickým špenátem, evropským mangoldem a bazalkou.

Zasadili jsme nějaká semínka kalebasu uprostřed Šiv Baghu, odkud jsme tento měsíc odstranili všechny vysoké monzunové plevele a vysadili jsme tam také nějaké stromky, včetně hřebíčkovce šabrejového (Syzigium cumini) a manga. Plody hřebíčkovce jsou užitečné pro zvládání diabetu, jako ocet vyrobený z plodu a rozdrceného semene jako kámen (gutli), smíchané s dalšími ingediencemi jako jsou neemové listy a sušená karela (hořká) tykev. Během monzunového měsíce si místní obyvatelé pochutnávají na tomto zvláštním ovoci s černou solí. Má tendenci vysát sliny z úst! Je také plné železa a vitamínu C.

Nezávisle na desetidenním programu pletí v Šiv Baghu bylo další kolo uděláno i v zeleninové plantáži ve Velké zahradě a podél cesty od vstupní brány k cestě uvnitř, a pak jsme začali čistit velmi hustý plevel v celé oblasti workshopu (Madhuvaani) a dokončili jsme to 17. října, v době kdy přijel Svámídží.

area in front of workshop prepared for roquette and mooli etc 1200   cypress vine 1200

Prostor před dílnou připravený pro rukolu a bílou ředkev atd ... a povijnice dlanitolistá 1200

Říjen tedy bude ohromný měsíc, mnozí pracovníci budou mít od 18. do 28. října při příležitosti Díválí dovolenou, takže ještě předtím musíme připravit co možná nejvíce ploch.

V našich citrónových sadech byl konečně odstraněn vysoký a všudypřítomný ikad plevel a koncem měsíce krávy spásly džungli plevele v našem východním, převážně citrónovém ovocném sadu, kam potřebujeme pro usnadnění sklizně přivézt pluh. Na této straně nejsou žádné vzácné traviny, na rozdíl od horního sadu, kde za pár týdnů nastane mnoho dní řezání částečně suchých monzunových trav. Pole čiroku je velmi bujné – gunda pokrytá vinnou révou, a čirok je vyšší než 4 metry! Nějaký čas potrvá, než to vyčistíme.

V říjnu klesne úroveň vlhkosti, tak než příliš poklesne také teplota, můžeme nasušit nějaké listy - jmenovitě tulsí, moringu a sladký neem (lístky kari), ale moc ne. Ze statku Rani už dorazila nějaká amla a Džanaki pár kousků nasolila, pak je usušila – když se ovoce takto připraví, skrytá kyselá chuť je velmi osvěžující. Některé také naložila do cukrového sirupu – vitamín C se nesmírně navýšil.

Těším se na vaši návštěvu v říjnu, v té době bude během dne někdy horko, ale večery a noci už jsou příjemné a rána překrásně svěží.

Mnoho pozdravů
lásku ze zahrad Džadanu a
od Pušpa Déví
27. září 2017

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >