zpět

Co nového v zahradách Džadanu – monzunová sezóna


majestic bunch 1200

Když jsem 25. července pozdě odpoledne začala psát tento příspěvek, po dvou deštivých týdnech začal padat přívalový déšť a doteď je talab naplněn do půl metru. Ve vesnici Dhola, vzdálené odsud necelých 70 km, byli obyvatelé evakuováni ze svých domovů. Vypadá to, že nastala podobná situace jako tomu bylo v roce 2011 – povodňová krize.

Gudžarát byl těžce postižen a mnoho částí severovýchodní Indie je kvůli nepřetržitým prudkým dešťům od června pod vodou. Dnešní vzpomínka na Dévpurídžího mahásamádhí se koná v Kailáš ášramu a zřejmě je vhodný čas modlit se za zmírnění podmínek. 

Mezitím, navzdory deseti suchým dnům od 3. do 12. července, sezónní zelenina rychle rostla díky každodenním sprškám – nijak prudkým a nijak dlouhým – což je zahradníkův sen. To také znamená, že jsme se tento měsíc dlouho nedostali k pletí, takže za kanceláří a v některých řádcích v Šiv Baghu jsme ve skluzu. Podařilo se nám však právě včas vyplet monzunové sazeničky ve Velké zahradě a to je skvělé, protože když tráva vyroste moc vysoko nad sazeničky, pak mladé rostlinky trpí nedostatkem slunce a vyrostou tenoučké a vytáhlé.

Z některých našich nových evropských odrůd fazolí, pěstovaných na jižním okraji bývalého trávníku v Šiv Baghu, zůstaly jen dlouhé a vytáhlé zubaté pahýly, kvůli chřtánům našich hvězd - indických želv, nám známým jako Kašjap – neboť fazole a luštěniny všech druhů jsou jejich oblíbenou potravou. Ztráty byly takové, že jsem tomu musela učinit přítrž a před několika dny jsem je přemístila do zahrady Madhuvaan, kde se teď cpou listy divokých okurek.

bananas getting larger a Jadan first 1200   canna lilly 1200 
Džadan je v dešťovém stínu, takže záplavy neočekávám, i když ulice v Pali, jen 20 km po dálnici, by mohly být zaplaveny nánosy z kanalizace. Náš bio obchod jeví známky zaplavení – vlhké zdivo a nějaké kaluže – takže bude muset být vyklizen jako vloni. Naše zahradnice trávily tyto deštivé dny pletím a – když nepršelo – plely kolem Šiv mandiru a poblíž Bhakti ságaru. Rozvaděče cest, které vedou až k Hanumánově bráně, byly odpleveleny a přesadili jsme tam žlutě kvetoucí odrůdu dosny – celkem 99 rostlin – doufejme, že příští měsíc rozkvetou, posilněny tropickým klimatem, který přesvědčil druhý banánovník, aby rozkvetl a přinesl ovoce.

Monzun trvá nepřetržitě už od minutého měsíce a ještě další 3 týdny může pršet. Během Svámídžího návštěvy, společně s přibližně 35 hosty, jsme se zaměřili na vykopání šáchoru ze Šiv Baghu a potom na vykopání šáchoru z travnatého kruhu za Bhakti ságarem. Všechny rýče (máme dva!) a lopaty i ruční nářadí – některé vzkříšené z minulého století – jsme při této práci využili a silní hoši pokáceli odumřelé stromy a pořezali převislé větve.

Je opravdu vhodný čas pro prořezávání i vytrhávání plevele s kořeny, než příliš vyroste nebo se začne vysemeňovat. Nevýhodou je, že dokud hojně prší, je příšerná vlhkost a působí to jakoby bylo mnohem větší horko než v polovině 30. let. Jakmile monzun opravdu začne, je kolem 30 stupňů a mnohem chladněji. V období od dubna do listopadu není snadné najít tady komfortní klimatizovanou zónu. 

29. července odpoledne, díky téměř nepřetržitému 24 hodinovému přívalovému dešti, byl naplněn talab. Meteorologický odbor nechal na 3 dny zavřít všechny školy v Gudžarátu a Rádžasthánu a záplavy pokračovaly na jihozápadě státu – v Džalore a Sihori. Největší přehrada v západním Rádžasthánu (Jawai Bandh) včera otevřela všech 13 svých bran, aby se předešlo vážné katastrofě a cesta do Pali je dočasně neprůjezdná.

rain lillies in full bloom 1200 they only look like this after major rainfall 1200

Takže po 18 deštivých dnech a 95% denní vlhkosti, je náš taláb (nádrž) plný a náš ášram má opět jezero. Dnes večer bude většina zásob z bio obchodu přemístěna nahoru a do sucha, protože ráno 29. července dešťová voda začala pronikat skrze zdi – v tomto ročním období bývá zaplavena většina našich sklepních prostor. Několik posledních dní v měsíci jsme dokonce ani nezkontrolovali naši zeleninu, protože byla zaplavena a tráva příliš vyrostla. Všichni pracovníci byli poslední tři dny v měsíci odvoláni. A dnes, 30. července, vysvitlo slunce!

V ostatních částech státu – včetně samotné oblasti Pali – vrtulníky doteď zachraňují uvízlé majitele domů, z nichž někteří si berou s sebou pytle pšenice, aby měli v příští sezóně obilí k nasycení svých rodin. Úrodu a dobytek odnesl ve velké míře proud a tisíce lidí nemají z dešťů žádnou radost – to, co by mělo být slavnostní událostí, se pro mnoho rodin stalo hororem.

Dlouhodobý déšť 29. července, který pozvedl úroveň talabu ze 6,5 metrů na více než 9 metrů, též způsobil pokles teploty na 26 stupňů Celsia, což je od ledna nejnižší denní teplota.

Pošleme tedy své myšlenky a požehnání obětem povodní na tomto velkém kontinentu od Assamu a západního Bengálska na východě po západní státy Indie, a buďme vděční za materiální zabezpečení, teplo a spokojenost, které v tuto chvíli máme, neboť mohou být kdykoli odplaveny. Odstraňování následků takových tragédií trvá celé měsíce a kromě toho se mohou vyskytnout velmi vážné zdravotní problémy.

Přeji vám vše nejlepší z vlhkého a subtropického ráje, kterým se stal náš ášram, s banány a papájami zrajícími na stromech a travinami rostoucími na střeše Bhakti ságaru. Na mnoha místech se objevují divoké houby a semínka, která padají z našich stromů teď klíčí, protože leží v mělkých kalužích, zkrátka eko systém, zřídkakdy předtím viděný, se odehrává před našima očima – darovaný ochranným požehnáním naší božské linie.

Všechno nejlepší
Pušpa Déví
Džadan ášram 30. července 2017

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >