zpět

Začátek léta v zahradách Džadanu


the first coconut to appear on this 11 year old tree in Shiv Bagh

Mimo deseti  dnů, kdy se teploty nepřetržitě pohybovaly kolem 44 - 45 stupňů Celsia, byl běžný duben, chyběla jen pozdní jarní sprška. V noci 28. dubna byla bouřka, hřmělo a blýskalo se a zvířený prach pronikal úzkými prasklinami do pokojů a sklepů, což je specialita tohoto období.

Mnoho z našich pozdních zimních a jarních rostlin hodilo tento měsíc ručník do ringu a vysemenilo se, a tak jsme spoustu semínek očistili, zabalili a přidali do naší rozsáhlé sbírky v Bio obchůdku. Nakrájeli jsme chebuli srdčitou ( Tinospora cordifolia )  a sesbírali listy moringy,  sklidili jsme gundu i sangri - a bylinky jsme umyli a nasušili. Nízká vlhkost v dubnu a  květnu je ideální pro sušení všeho.

Připravili jsme první várku růžového džemu a dali jsme ho na střechu, aby se několik týdnů  vařil na horkém slunci. Tento starodávný odkyselující a ochlazující léčebný prostředek se snadno vyrábí a je skvělým tonikem zejména pro ženy, zklidňuje pitta dóšu a dokonce léčí i vředy v ústech a horečku. Obvykle se užívá ráno a večer s teplým nebo vlažným mlékem a ani není zapotřebí říkat, jak báječně chutná.

cleaning sangri khejri pods     workshop gundas harvested april 24th

Čištění  lusků sangri khedžri                           Sklizeň gundy 24. dubna

Během tohoto měsíce jsme věnovali pozornost našim malým sazeničkám zeleniny. Ve Velké zahradě, kde máme od roku 2009 několik stromů gundy , byla velká plocha oseta čirokem a malá plocha byla ponechána na pěstování zeleniny. Zeleninu nyní tedy pěstujeme na třech místech. Koncem měsíce začala sklizeň okry, fazolí a také kalabasu ze semen, které během zimy vyklíčily v Šiv Baghu, a chandaliyi - místní odrůdy amarantu.

Okurky jako obvykle bojují s dýňovými brouky, ale rostlinky už začaly kvést a měly by být v pořádku. Od poloviny měsíce je menší úroda rajčat,  přesto se nám každý druhý den podaří najít aspoň kilo rajčátek a rostliny neusychají jako tomu bylo v předchozích letech.

sangri cleaning action 1200    sangri cleaning action 1200

Sangri čisticí akce                                                 Sbírání semínek topolovky

Připravili jsme také několik dalších východo-západních řádků v centrální části Šiv Baghu a zasadili zde jihoamerické ibišky -  jejich tmavě červené kalichy později usušíme a rozemeleme na prášek do vegetariánských kapslí, jsou plné vitamínu C a jejich kyselost je účinná při léčbě infekce močových cest (podobně jako brusinky). Také jsme vysadili semínka dýní Hokkaido, která velmi rychle vyklíčila.

Jako obvykle je v této oblasti spousta pletí a většina trávy se každý den dává našim čtyřem klisnám, které si denně pochutnávají také na melounových slupkách, neboť právě začala sezóna této ochlazující a rehydratující sladké zeleniny.

our 2017 garlic harvest    sangri being sun dried

Naše sklizeň česneku v roce 2017                    Sangri jsme sušili na slunci

Začátkem měsíce jsme ve velké zahradě sklidili česnek  a nakrájeli a usušili jsme stonky  chebule srdčité (guduchi). Mnoho stonků se vyšplhalo  do stromů hostitele tak vysoko, že jsme museli zaměstnat muže, aby vyšplhali na stromy a odstranili je z velmi vysokých větví. Jakmile bude toto cenné hořké tonikum úplně usušené, doufáme, že se nám ho v tomto roce podaří rozemlít na prášek a zabalit do kapslí.

Jednou z pozoruhodných událostí tohoto měsíce byl objev jediného kokosového ořechu, který vyrostl na jednom ze stromů, které plukovník Sahib daroval v roce 2007 do původně okrasné zahrady Šiv Baghu . Uplynulo 11 let a teprve teď začíná plodit. Některým stromům - jako je máslovník africký (Vitellaria paradoxa), který má plod produkující tukové látky, ze kterých se dělá vysoce kvalitní hydratační krém (bambucké máslo) - trvá až 40 let, než začnou plodit.

the first coconut to appear on this 11 year old tree in Shiv Bagh   5 mangoes waiting for Gurudev

Na jedenáctiletém stromě se objevil první kokos Prvních pět mang čeká na Gurudéva

Brzy bychom měli rozvěsit naše pítka na vodu pro ptáky tak, aby mnoho různých ptáčků, žijících v našem ášramu, mohlo přilétnout a napít se z hliněné nádoby, která má odstraněnou horní část a je připevněna na větev stromu. Nyní, když je talab stále částečně plný, během pozdních odpoledních a večerních hodin přilétá spousta ptáků, aby se napili či vykoupali nebo dokonce ulovili rybku. Odpoledne, kolem páté hodiny, můžeme zaslechnout soví houkání nebo zahlédnout páva, předvádějícího své peří na obdiv skupince pávic. Přilétají tmavé husy a ledňáčci, čápi i holubice a odpočívají na strmých svazích břehů této obrovské nádrže a chladí se, stejně jako to dělají někteří z nás na konci dne, když máme po práci. Ráno a večer  zavlažovače rozstřikují tento sladce vonící nektar na naše letničky a zeleninu a Džadan je božskou oázou, pouštní růží a vzkazem našeho Mistra světu, jaké lásky a oddanosti lze dosáhnout.

moringa tree after annual pollarding    orange tree - mosambi variety

Strom moringa po každoročním prořezání          Pomerančovník – odrůda mosambi

V tomto ročním období ubylo komárů a na vysokých střechách na počátku noci pofukují chladivé a  osvěžující vánky a noční vzduch bývá ještě pořád chladný.

the stunning miracle of nature 1200

Ohromující zázrak přírody

Doufám, že vás brzy uvidím. Západní loo (vítr)  se jako ohnivý drak právě začíná probouzet z dlouhého spánku a když fouká, je neúprosný a 5 hodin denně je vzduch jako oheň. A někdy dokonce i večer po sedmé hodině bývá teplota přes 35 stupňů. Pořád jsou však ještě pozdní večery a chladnější noci a božská časná rána, kdy se země opět ochladí - dokonalá rovnováha, kterou dokáže vytvářet jen Matka příroda.

Všechno nejlepší přeje
Pušpa Déví
30. dubna 2017
hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >