zpět

Zahrada v Džadanu a začínající jaro


pink hollyhocks 1200 2

Poslední zimní měsíc se přehoupl do jara provázen myšlenkami na příjezd višvagurua Mahéšvaránandy na konci měsíce. V Šiv Baghu probíhalo mnoho příprav na pletí a  ve střední části jsme od východu k západu připravili řádky, do kterých jsme přesadili rostlinky měsíčku, vypěstované v dílenské zahradě ze semínek.

Koncem měsíce rozkvetly všechny možné druhy květin, nejkrásnější jsou slunečnice a topolovky, z nichž některé vyrostly až do třímetrové výšky. Na spoustě našich rostlinek se začala objevovat rajčátka a hlávkových salátů různých druhů narostlo dost na to, aby nasytily naši skupinu více než stovky bhaktů, kteří 26. února přijeli z Khatu ášramu.

IMG 2889 1200   IMG 2892 1200  just so regal and beautiful 1200

Zimní zahradu jsme vyklidili 28. února, kdy jsme vykopali posledních 40 kilo karotky,  tento měsíc jsme sklidili celkem 215 kg tohoto lahodného a slaďoučkého kořene. Vyčistili jsme také pole sladkých brambor a ze Šiv Baghu jsme odstranili palak (špenát). Začátkem měsíce probíhalo osmidenní pletí naší plantáže česneku, který každý rok sklízíme obvykle po Holí, které bylo 12. března za úplňku.

banana trees getting bigger and bigger 1200   IMG 2897 1200  new irrigation channel for the vegetables 1200

V tomto měsíci bylo několik horkých dní – během jednoho týdne teplota stoupla o 10 stupňů a na takový extrém jsme opravdu nebyli připraveni. Za hlavní kanceláří jsme sklidili kukuřici a potřetí jsme posekali oves, takže poté, co koně tuto plochu vyčistili, bude pohnojena a zorána a pravděpodobně tam zasadíme naše letní okurky. Koně si pochutnali také na plevelu v naší základní plantáži. Toto území bude teď několik let odpočívat, neboť jsme tam pěstovali nepřetržitě tři po sobě jdoucí období.

burgandy hollyhocks 1200    the bees enjoy too 1200

Koncem února se v zavlažovacích kanálech obvykle nakupí listí spadané ze stromů a zablokuje průtok vody, takže to bude úkol pro příští měsíc. Většinou je to žluté neemové listí. Několik návštěvníků ze Salzburgu odvedlo vynikající práci, v Šiv Baghu prořezali plot  po celé západní délce a návštěvník z australského Adelaide ostříhal všechny růže v zahradě. Často se stává, že v pravý čas přijedou lidé s těmi přesně správnými dovednostmi!

Karmajógou pro skupinu bylo většinou vytrhávání šáchoru, pomoci  se nám ale dostalo i při kopání  42 metrů dlouhého zavlažovacího kanálu pro  řádky  měsíčků a některé další centrální kanály, ve kterých se bude v létě pěstovat zelenina. Jakmile zmizí moli nebo malé černé mušky, které v tomto období pokrývají mnoho rostlin, můžete si být jisti, že se blíží teplo, a to je ten správný čas zasadit do země mnoho druhů semen. Okurky se sázejí po Holí, neboť  lépe vyklíčí, když je teplo i v noci.

white hollyhocks 1200 3   Shiv Bagh happy flowers 1200   sunflowers 1200

Semínka tykve kalabasu vysazená před zimou začala tento měsíc kvést, takže až Svámídží přijede, budou některé tykve už velké. Také pro skupinu, která přijede, jsme v bio obchodě připravili velké zásoby, a tak bych ještě jednou chtěla poděkovat bhaktům za jejich nadšené reakce a podporu. Byla radost sloužit vám všem, komunikovat a sdílet znalosti o našich původních rostlinách, bylinkách a dřevinách. Tentokrát hodně lidí vnímalo, že se Džadan stal rájem na zemi, procházky Šiv Baghem si skutečně užívali, děti skotačily u postřikovačů a všichni  si zamilovali čápy (boogly), kteří se objeví vždy, když okopáváme půdu, nebojí se lidí jako jiní ptáci, ale postávají poblíž a vrhají se na vykopaný hmyz.

Příští měsíc musíme zasít hodně semen a asi také nachystat nějaké stromky pro nový ášram v blízkosti Choti Khatu. Počasí už nebude mírné, takže zavlažování začne při východu slunce a postřikovače  poběží do 18 hodin a mnohem častěji budeme zalévat všechny zahrady. V březnu mají dělníci desetidenní dovolenou, takže začátkem příštího měsíce se musí dokončit mnoho projektů. To je také čas, kdy začneme sušit bylinky a okvětní lístky, protože vlhkost začne klesat  stále víc – ano, opět budeme mít popraskané paty i konečky prstů a rozpraskané rty!

Višvagurudží tady stráví část března, což je výjimečné období, kdy je příroda v Džadanu opravdu překrásná, dochází k sezónním a biorytmickým změnám. Na bílém domě je nyní zavěšeno více úlů než kdykoli předtím, včelky jsou velmi aktivní a moc si pochutnávají na všech možných druzích květin.

S jarním zápalem vaše

Pušpa Déví

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >