Lednové zprávy z džadanských bio zahrad – rádžasthánská polopoušť uprostřed zimy
Tento měsíc jsme zakusili jedny z nejnižších teplot za několik let v této části Rádžasthánu. Po 5 měsících jsme se také dočkali prvního deště – v Den republiky Indie! V časných ranních hodinách začal jemně padat a až do oběda pak byl prudký přívalový déšť. Bylo dokonce i krupobití!
Tento měsíc teplota většinou nepřekročila dvacet stupňů a ráno, než vyšlo sluníčko, jsme se napřed zahřívali u ohně, než jsme začali vytahovat a čistit jarní cibulku a sklízet čerstvé listy hlávkového salátu. Do naší salátové směsi jsme přidávali také listy mangoldu, adžvainu a máty, také thajskou i sladkou bazalku a novozélandský špenát. Koncem měsíce jsme začali sklízet karotku, také jsme zorali část našeho pole se sladkými bramborami a pochutnali jsme si na horké a slaďoučké šakarkand halvě – sladkém bramborovém pyré s ghí, mlékem a cukrem.
V našem citrónovém sadu ve Velké zahradě jsme opravili mnoho zavlažovacích struh mezi stromky a poslední den v měsíci – díky dešti 26. ledna – jsme byli schopni rozrušit tvrdou, jílovitou půdu v horním citrónovém sadu a udělat mezi stromky dlouhé kanály, což znamená, že během dlouhých letních měsíců bude možné povodňově zavlažovat všechny stromy v této oblasti. Týká se to tamarindů a amly i stromků gundy v této oblasti.
Pokračovali jsme s prací uprostřed Šiv Baghu, dělali jsme cestičky a žlábky pro sazeničky měsíčku, v půlce února bychom to měli mít hotové. Vytahali jsme většinu rostlin bavlny a nyní jsou v plném květu topolovky i slunečnice. Kvetou také naše rajčátka a začínají dozrávat nějaké papáji, koncem měsíce se prvními signály ohlásilo jaro.
V posledním lednovém týdnu jsme za hlavní kanceláří sklidili žlutou hořčici a rozložili jsme ji k usušení do nádrže Šiv Baghu, kam celý den svítí sluníčko. Žlutá hořčice se obvykle používá k výrobě oleje, máme ale jenom pár kilo, tak ji prodáme jako koření nebo ji využijeme při púdžách - má prý tu moc ochránit prostor od ašuri šakti (negativních sil a energií).
Tento měsíc jsme vypleli naši plantáž s česnekem a na záhoncích vyrašilo mnoho loňských semínek špenátu, letos jsme tedy sklidili pozdní várku palaku (špenátu) - což je báječné, protože třetí týden v měsíci záhonky v Šiv Baghu osejeme.
Zbývá ještě spousta úrody ke sklizni v únoru a pro skupinu, která přijede s Višvagurudžím. Ve všech koutech ášrámu začalo opadávat listí kvůli teplým i studeným únorovým větrům, které budou vát asi až do 25. února. V Šiv Baghu je jako vždy spousta pletí, takže všichni jsou vítání, aby pomohli v době, kdy tu bude jarní Mahášivarátrí skupina.
Byly to dva předlouhé měsíce bez Svámídžího a velmi prahneme po jeho daršanu na konci února, kdy už bude jaro v plném proudu, květiny v plném květu a zima odezní až do příštího roku. Pak nastane každoroční zavlažovací taneček, který potrvá až do monzunových dešťů a v týdnech před Díválí pak začne nanovo.
Buďte vítáni, přijeďte si užít Mahášivarátrí noc i překrásné džadanské jaro a také svátek Holi dne12. března. Je to drahocenné období v této části Rádžasthánu.
S vřelým přáním
Pušpa Déví
Džadan ášrám, 5. února 2017