zpět

Srpnová zpráva z džadanských zahrad - 20 deštivých dní v tomto měsíci


Area behind workshop under water as last year

Letošní monzun byl úkazem, který Džadan ášram proměnil v tropický ráj! V letech 2014 a 2015 jsme v srpnu zažili období sucha, čili takovéto srážky, o jakých se nám obvykle pouze snívá, byly neuvěřitelným a dokonalým štěstím!

Vyrostla svěží tráva a poporostly keře, dýně rozkvetla obrovskými žlutými květy a začaly se objevovat také tykve. Ve skutečnosti byl déšť tak silný a  pod vodou bylo tolik ploch, že polovinu měsíce se v zahradách nedalo pracovat.

Později v měsíci ženy vyplely širokou cestu, která probíhá Velkou zahradou a vede k východnímu, převážně citrónovému ovocnému sadu. Tento měsíc jsme sklidili více než 70 kg  a odteď do ledna tam bude ke sklizni tuna.

Mezitím začaly prosakovat stěny podzemní kuchyně, z vody se začaly dělat kaluže a  po několika nocích neustálého přívalového deště byla celá podlaha pokryta několika centimetry dešťové vody, kterou jsme vytahali nahoru a nalili  do 200 litrových sudů. Těsně před svátkem Rakša bandhan bylo z podzemí vyčerpáno 5 tun vody, ale  koncem měsíce byla zpátky – až  do výšky 30 cm, spolu s přibývající plísní. Proto jsme z tohoto místa potřebovali přemístit spoustu organických zásob, což konec konců není takové neštěstí, protože nyní  můžeme v celém prostoru udělat  důkladnou rekonstrukci.

At least floor got a good clean    The first round of shop flood

Stejně jako minulý rok, všude kolem ášramu se objevila jezera, zejména v odlehlých oblastech talábu, který byl do rána 9. srpna plný a přetékal. Krajina se proměnila v neuvěřitelně krásnou. Celkově byl srpen chladným měsícem, když však vyšlo slunce, bylo velmi horko a celý měsíc byla vlhkost kolem 95%.

Talab full

Během příštích dvou měsíců, až do Diválí, bude hodně pletí a prořezávání. Sabdží začne v září – opožděně kvůli velké saturaci – ale o žádnou úrodu jsme nakonec nepřišli. V této části státu Rádžasthanu však byla neúroda sezamu v důsledku nadměrné saturace – v podstatě proto, že se utopil.

Září je v této oblasti často poměrně deštivé, ale uvidíme. Vigně čínské se v Šiv Baghu velmi dobře daří a tento měsíc jsme tam přesadili také pár řádků chilli papriček a doufám, že v září nakoupíme nějaké sazenice rajčat, které budeme pěstovat také tam. Ve Velké zahradě byla podél cesty vysazena semínka taméšvari (sloní liány), a doufejme, že jak poroste, vytvoří přirozenou hranici podél plotů, které jsme tam postavili  minulý rok a které začínají padat.

Odteď až do listopadu máme na práci spoustu pletí, a čím dříve to uděláme, tím lépe, protože dokud je  půda ještě vlhká, je to jednodušší práce. Všechny dobré věci musí skončit, ale já opravdu doufám, že monzun během příštího měsíce bude pokračovat, protože jakmile přestane pršet, pak nás zase začne spalovat vedro... pak nastane čas zasadit bazalku a  semínka rukoly.

Všechno nejlepší

Pušpa Déví
Zahrady Džadan
7. září 2016

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >