Zahrady Džadan - aktualizace červenec 2016 – opožděný monzun a suchá pole
Je poslední červencový den, půda všude kolem je nasáklá a rozbahněná a spokojení ptáčci si vesele prozpěvují...
Zapršelo a obloha je zatažená uklidňující přikrývkou šedavých odstínů. Přestože každý den byl předpovídán déšť, téměř celý měsíc bylo sucho a horko. Čtvrtého července byl přívalový déšť a pak až do 25. bylo skoro úplné sucho – 3 týdenní přestávka, během níž jsme zalévali konvemi, případně jsme vyhloubili povodňové zavlažování.
Na 810 čtverečních metrech v centru Šiv Baghu byla tento měsíc pěstována cowpea (vigna čínská), později bavlna a chilli a průběžně byl odstraňován plevel. Pokud toto území není osázeno, během monzunu se obvykle promění v džungli. Naši slimáci si tam užívají ranní procházky a sežvýkají náhodně vybrané listy.
Koncem měsíce se odplevelené části zahrad začínají opět ztrácet pod bujným porostem, takže srpen bude téměř výhradně věnován záchraně naší úrody. Když sochař či sochařka opracovávají kus dřeva nebo kámen, v duchu vidí, co vznikne. Nyní, v tuto roční dobu, je na našich polích z dálky vidět jen vysoká tráva a plevel, naše zelenina a plodiny se v tom ale snaží přežít, tak abychom je osvobodili, musíme odstranit plevel.
V rámci příprav na Gurupurnimu jsme tento měsíc strávili 10 dní úpravami Šiv Baghu a 19. už nevypadal jako džungle, ale jako okrasná plocha. Od jara se tam moc neplelo.
V polovině měsíce se k zahradnímu týmu připojil Anze ze Slovinska a odvedl opravdu dobrou práci i při úklidu bio obchodu a vystavení všeho zboží. Koncem měsíce začal také sklízet citróny – právě vstupujeme do čtvrtého roku jejich pěstování.
Některé fíkovníky ve velké zahradě nám daly trochu tmavého a šťavnatého ovoce během 2 týdnů tohoto měsíce a v úrodném koutě Šiv Baghu bylo vysazeno 10 stromků moruší. Tento měsíc byly sklizeny poslední letní papáji a na našich lauki (lagenáriích obecných), pěstovaných ve stínu kolem domu, vyrostlo asi 40kg tykví.
Do srpnového úplňku bychom měli mít nějakou okru, lauki (lagendárii obecnou) a černooké fazole, jakož i toru a možná nějaké libanonské okurky a nějaké žluté melouny. V září by měly dozrát dýně.
V Rádžasthánu, v téměř aridním pásmu, je deštivá obloha velmi netypická, vytváří tak zcela nový pocit bezvětří a sépiově hnědé barvy. Je kouzelné, jak se houby derou vzhůru tmavší, bohatší půdou a vzduch je tichý a visí na vlásku. Možná, že srpen bude deštivým měsícem – na rozdíl od srpna 2014 a 2015 – a Džadan se dočasně promění v džungli plísní a humusu a samokompostovacích hromad starých stromů a hrabanky.
O monzunu více příští měsíc...
Vše nejlepší od Pušpa Déví
zahrady Džadan
31. červebce 2016