zpět

Květnová aktualizace z džadanských zahrad


2016 lucerne plantation 600

Jeden z nejteplejších měsíců v uplynulém století!

Někteří lidé se mohou divit, jak se sezónní ovoce a zelenina, okrasné rostliny, květiny a mladé stromky mohou přizpůsobit a přežít, když teploty stoupnou nad 45 stupňů. A co se stane pak, když teplota i nadále stoupá na 48 a dále až na 49,1 stupňů Celsia – jak bylo zaznamenáno v naší meteorologické stanici Óm ášramu (ve stínu) 18. května, nejvyšší teploty zaznamenané v těchto místech za déle než sto let.

Odpovědí je, že s požehnáním našeho božského Svámí Mádhavánandadžího talabu, nádrže na dešťovou vodu, a také díky naší hlavní studni, která má neobyčejně sladkou vodu, do konce měsíce stále všechno vzkvétalo. A navíc jakoby zázrakem jsem tento měsíc nebyla ani přítomna, ale trávila jsem čas poblíž břehů svaté Kšipry v Udždžainu a tak situaci statečně zachránil můj tým žen z  vesnice Sondara - celý měsíc chodily každý den do práce a v příšerném vedru s klidem a bez reptání plnily své úkoly.

Naštěstí se po 18. květnu pracovní doba dělníků změnila a začali se sjíždět ráno v 5.30, takže domů odcházeli v době  oběda. Během velkého vedra byla spousta semínek očištěna  v naší kuchyni v podzemí, kde  je chládek a která je chráněná před sálajícím západním větrem.

champa thriving in spite of scorching temperatures 600   chawla or cowpea self seeded 600

Po návratu z Udždžainu byla radost vidět zelené a kvetoucí  zahrady, stále produkující nějakou zeleninu, a ve stínu našeho domu Šiv bagu malé semenáčky papáji,  vysoké dvě stopy a připravené k přesazení.

Deště, obvyklé v dubnu a v květnu, letos spadly ve všech severních státech Indie, takže jsme natolik požehnaní, že dosud máme v naší kua (otevřené studni) vodu na zalévání našich původních a ovocných stromů.

Bio obchod  tento měsíc cestoval do Udždžainu a moje nejhlubší poděkování za veškerou podporu bhaktům, kteří přišli do našeho tábora, a také těm, kdo podpořili obchod v Džadanu během dvoudenní návštěvy. Doufám, že pro červnovou skupinu máme dostatek nového zboží.

Jakmile Višvagurudží dorazil do Džadanu, došlo k výrazné změně teploty a tyto poslední dva dny se při 39 stupních cítíme opravdu v pohodě a od 23. května ve dne v noci pofukuje silný a osvěžující vítr.

happy papaya babies due for transplanting 600   pumpkin patch   European seeds 600

K dnešnímu dni ještě nemáme připravené žádné plochy  pro monzunovou zeleninu, začneme s tím v půlce června. Jako obvykle, semínka lilku, rajčat a čilli musí na záhonky, aby z nich vyrostly sazeničky; a potom to budou obvyklé odrůdy tykví a tykev lauki, okurky a okra, také cukrový meloun a fazole cluster. Bude zázračné cítit a zakusit déšť po tak dlouhé době, i když v táboře v Udždžainu jsme tento měsíc měli dvě veliké bouře.

Takže ve zkratce – květnové činnosti v zahradě se týkaly údržby ve smyslu pletí a intenzivního zalévání; a bylo sklizeno přibližně 200 kilo produkce. Byla sklizena a uložena semínka psillia a jarní cibulky; od 25. května do 25. června bude pokračovat balení prášku amly, methi (pískavice - řeckého sena) a lněného semínka a mnohého dalšího, včetně několika tisíc vegetariánských kapslí – tulsí, amly, sušeného kravského mleziva, atd.

Nyní začíná červen a pro mnohé z nás je to nejnáročnější měsíc s vysokými teplotami a stoupající vlhkostí, která v nás zanechává neustálou potřebu sprchy – ale je před monzunem, dozrává ovoce a jak větry přihánějí mračna, vzrůstá naděje na přívalové deště.

2016 lucerne plantation 600

Přeji vám všem, kteří jste zvládli přijet do Udždžainu, abyste ve svých srdcích bezpečně uschovali drahocenné klenoty, které jsme dostali jako nadčasové požehnání pro naši duchovní cestu.

Lásku z Džadan ášramu a od
Pušpa Déví
30. května 2016

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >