zpět

Novinky z džadanských zahrad a začátek pověstného horkého rádžasthánského léta, duben 2016


indian cucumbers 600

Duben byl měsícem nových začátků – v neposlední řadě to bylo zahájení Kumbha mely v Udždžainu a vybudování krásného tábora na území rezervace původních ovocných stromů.

V Džadanu se v polovině měsíce objevily ve vinici okurky, ke sklizni byly připraveny gundy (gum berries) a sangri a také fazole cluster. Teplo se překotně zvyšovalo, západní pouštní vítr nám svým žárem začal burácet v uších a hrozily prašné bouře.

V dubnu většina práce na zahradě spočívá ve sklízení, pletí, zalévání a hrabání posledního nepořádku spadaného ze stromů, který v podobě žlutých neemových listů začíná padat na podzim a na konci února opadávají květy z různých popínavých rostlin a keřů.

Tento měsíc začaly intenzivně kvést naše růžové keře, a tak brzy začneme připravovat gulkand, což je, jak mnozí z vás již víte, sladký růžový džem, který je současně ochlazujícím a alkalizačním tonikem, vhodným zejména pro ženy.

brazilian passionfruit 600   delicious and cooling 600

fennel harvested from the New Gaushala land 600 figs coming 600

Také začaly  opadávat mowra květy ze stromů Madhuca indica, každý den jsme je sesbírali a usušili na slunci. Tento měsíc jsme též nasušili petrželové a fenyklové listy a dosušili amlu sklizenou loni na podzim, kterou brzy rozemeleme na prášek. K dnešnímu dni jsme měli čas na řez pouze malého množství neemů a guduchi (chebule srdčité) a doufejme, že tento projekt bude v květnu dokončen.

garlic planted November is ready by April 600   harvesting garlic after breakfast 600

methi or fenugreek seeds 600   Sagar and Shivpuri putting their backs into it 600

Jak můžete vidět na fotkách, tento měsíc jsme také vytahali naše palice česneku. Letos byly trošku menší, ale je jich asi padesát kilo.

V krásném táboře v Udždžainu byly naše ekologické produkty od 26. dubna na prodej a děkuji všem, kteří podpořili obchod. Mám teď příležitost doplnit zásoby v džadanském obchodě pro gurupurnimové skupiny a nyní máme dost na to, abychom zaměstnali další místní ženu z jedné ze sousedních vesnic.

Ke konci měsíce se čtyři dny po sobě teploty vyšplhaly až na 44 - 45 stupňů Celsia, což v dubnu není normální. V květnu bylo pět dnů zaznamenáno více než 49 stupňů a v té době si dělníci přesunuli svou pracovní dobu ráno od 5.30 hodin do 14 hodin,  stejně jako celý ášram.

Před tím, než se změnila pracovní doba, bylo během horkého odpoledne v kuchyni v podzemí očištěno mnoho semínek, takže nyní máme na prodej lněná semínka a skladem máme semínka psyllia a hlávkového salátu i semínka sloní liány; a celý podzemní prostor byl vyčištěn a uklizen.

Bylo sesbíráno více než sto kilo gundy z dílenské zahrady a většina byla usušena a zabalena. Z našich stromů bylo také sesbíráno sangri a  byla sklizena poslední papája této sezóny. Loňské stromky – vypěstované ze semínek – už mají zelené ovoce a tak doufáme, že od příštího srpna bude pořádná úroda.

Měsíce květen a červen teď přicházejí s varováním před strašným suchem a vlnou veder v severních státech Indie a zejména v Rádžasthánu.

Všechno nejlepší a modlím se za déšť.
Pušpa Déví
Džadan ášram 2016

hospital

Nemocnice

Lékařská pomoc a podpora v odlehlých oblastech Indie.


Číst dál >

school

Škola

Charitativní škola založená pro chudé vesnické studenty.


Číst dál >

talab

Shromažďování dešťové vody

Dodávka pitné vody pro oblasti postižené suchem.


Číst dál >