zpět

Nipal ášram


Nipal Ashram

O vzniku tohoto ášramu se dozvídáme ze slov svámího Mádhavánandžího v Líle Amrit:

Maháprabhudžího odchod hluboce zasáhl mou duši. V bhadžanu, popisujícím bolestivý stav mého srdce, jsem ho požádal, aby mi požehnal svou vizí. O několik dní později se mi Maháprabhudží zjevil v meditaci a dal mi následující pokyny:

''Mádhavánando, mým jménem bys měl vybudovat ášram ve tvé domovské vesnici Nipalu. Má božská síla tam bude stále a všem oddaným, kteří přijdou s čistým srdcem, se musí splnit jejich přání."

Neprodleně jsem se začal věnovat tomuto svatému pokynu a pustil jsem se do hledání vhodného místa. Rozhodl jsem se vybudovat ášram na území západně od obce, přímo u řeky. Nedaleko byl mohutný tamarindový strom, pod kterým byl oltář, využívaný vesničany k obětování zvířat. Aby skončil tento trestuhodný obyčej, rozhodl jsem se postavit ášram právě na tom místě.

Zpočátku sedláci vzdorovali a pokračovali s jejich oběťmi, neboť se báli vyvolat hněv Bohů. Uklidňoval a ujišťoval jsem je, že to byla pouhá pověra a špatné přesvědčení. Nakonec jsem umístil Šiva lingam (symbol Šivy) na podstavec, kde byla zvířata porážena, což ukončilo oběti jednou provždy. Nikde tam, kde je uctíván Pán Šiva, nemohou být krvavé oběti.

Bylo období monzunu, ale uplynul již měsíc bez kapičky deště. Jakmile jsem vysvětil Šiva lingam, začalo pršet. To rozptýlilo obavy sedláků a místo obětí byly v ášramu pravidelné satsangy.

Takto jsem se snažil plnit Maháprabhudžího pokyny pomáhat lidem a zahánět jejich nevědomost.

Když byl ášram dokončen, Maháprabhudžího oddaní na mě naléhali, abych ášramu požehnal gurudévovou mramorovou sochou. Socha byla vyrobena v Džajpuru a přivezena do Nipalu pod ochranou šrí Sant Ram Sharmy, který byl v té době šéfem policie.

13. července 1965, v den gurupurnimy, byla Maháprabhudžího socha pietně odhalena šrí Mohanem Lal Sukhadiem, premiérem Rádžasthánu. Na oslavu přišly tisíce oddaných, svámích, mahátmů, vědců a lidí z okolních vesnic. Ve svém proslovu šrí Sukhadia vysvětlil, že v Džajpuru mu bylo dopřáno štěstí Maháprabhudžího daršanu a jeho úspěch v životě byl výsledkem tohoto požehnání. Řekl, že je šťastný, že dostal příležitost poděkovat Maháprabhudžímu.

Nipal Mandir

Pak mě požádal o požehnání.

Řekl jsem: "Kéž tě Maháprabhudží stále naplňuje nektarem svého požehnání. Poprosil jsem gurudéva, aby šrí Mohanu Lal Sukhadiovi daroval dlouhý život a dobré zdraví a pomohl mu vládnout lidem vždy tím nejlepším možným způsobem."

Kvůli vesničanům jsem premiéra požádal o povolení postavit v Kesuli v blízkosti Nipalu přehradu k zajištění nezbytných dodávek vody pro okolní vesnice. Povolení bylo okamžitě uděleno a když byla přehrada dokončena, šrí Mohan Lal Sukhadia na mou počest jezero pojmenoval "Šrí Mádhavánanda ságar' (Oceán svámího Mádhavánandy).

V Nipal ášramu se každý rok koná několik oslav a satsangů na památku Maháprabhudžího. V den Vésak Krišna čaturti (od poloviny do konce března), se koná Nipal-mela, na Ašada purnimu (od začátku do poloviny července) oslava Gurupurnimy (slavnostní satsang trvající celou noc) a v den Pauša Krišna čaturti (od začátku do poloviny prosince), vzpomínkový obřad jako připomínka mahásamadhí šrí Maháprabhudžího."

Hindu Dharam Samrath Paramhans Swami Madhavananda Ashram

Village Nipal, 306603

District Pali, Rajasthan, India

Telefon: +91 (0) 2934 285012

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

25.395662, 73.523446

Kailash-mini

Kajláš ášram

Šrí Dévpurídží ášram, Kajláš 332601, okres Sikar, Rádžasthán, Indie

 


Číst dál >

Bari-Khatu-mini

Khátú ášram

Šrí Dípešvar Mahádév Šiv Bág, Barí Khátú, 341301

Nagaur, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Jaipur-Ashram-mini

Džajpur ášram

Óm Višva Guru Díp ášram, Kirti Nagar, Šjam Nagar, Džajpúr 302019, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Delhi-Ashram-mini

Dillí ášram

Šrí Dévpurídží ášram, Ridge Castle 5th Floor, Dada Badi Road, Mehrauli, New Delhi, 110030.


Číst dál >

Nipal-Ashram-mini

Nipal ášram

Dharam Samrath Svámí Mádhavánanda ášram, Nipal, 306603, Pali, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Khatu-Duna

Khátú Dhuna

blízko Čotí a Barí Khátú, Nagaur, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

BolaGuda-mini

Bólá Gúda ášram

Šrí Díp Šiv Bág ášram, Bólá Gúda 306502, Rádžasthán, Indie


Číst dál >