zpět

Kajláš ášram


Kailash ashram

V průběhu 19. a 20. století v tomto ášramu po dlouhý čas žil a kázal božský světec paramjógéšvar šrí Dévpurídží mahárádž. Ášram se nachází mezi Khátú Šjámdží a vesnicí Baj, na cestě do Data Ramgarh v okrese Síkar. Lze tu snadno zažít vnitřní klid a najít útočiště před materiálním světem.
Výňatek z Líly Amrit o Kajláš ášramu:

Ášram Kajláš se nachází na malém kopci v poušti. Odtud se skýtá velká podívaná na impozantní východy a západy slunce. Na severu lze spatřit jezera i řeku a za řekou alej stromů. V opačném směru, o několik kilometrů dále, leží vesnice Kajláš. Krajina s chatrčemi rolníků, z doškové slámy v jemných odstínech hnědé a šedé barvy, se podobá obrazu malovanému pastelem. Dlouhé údolí se otevírá k západu a v dálce je půlkruh členitých hnědých kopců.

Ášram je postaven velmi jednoduše. Základním materiálem je nabílený kámen. Obě úrovně stavby mají otevřené terasy a velké banyánové stromy poskytují budově stín. Podle védské tradice je v centru ášramu havana kunda (ohniště) . Celá stavba je ideálním místem pro jogíny a meditující. Vzduch je svěží, neznečištěný a bez překážek je vidět na velkou vzdálenost.

V tomto novém ášramu šrí Dévpuridží začal přednášet Rámájánu, velkou epickou báseň šrí Gosvámího Tulsídáse. Zpráva o překrásných satsanzích se rychle rozšířila a záhy přišlo mnoho dalších posluchačů. Přijížděli do ášramu z velkých vzdáleností, putovali přes poušť pěšky, s volským potahem či na velbloudu.

Cestou se těmto lidem naskýtal malebný pohled na poušť. Ne nadarmo je Rádžasthán nazýván „země barev.“ Muži nosí žluté, červené nebo růžové turbany, ženy nosí dlouhá barevná sárí a sukně z ručně tištěných látek v zářivých barvách. Při práci na poli vypadají ženy rolníků jako hejna živých, exotických ptáků na sytě zelených pastvinách.

Po západu slunce se běžným jevem staly táboráky před ášramem. Vesničané přišli za rytmického doprovodu nástrojů, den nechali za sebou, aby se sešli na satsangu. Zde na okraji pouště pod jasnou noční oblohou se zdálo, jakoby mír sestoupil na celou zemi.

Kailash Ashram

Přestože jsou tu popisovány výjevy, které se odehrávaly téměř před 80 lety, mnohé dosud platí. Není zde znečištění, nebe je tedy křišťálově čisté a v noci překrásně svítí hvězdy, přenášejí nás do časů šrí Dévpurídžího. Ticho při východu a západu slunce je nezbytné. Dokonce i ptáci na chvíli přestanou cvrlikat, aby pozdravili Slunce. V té době je člověk sám se sebou, a ten pocit je prostě úžasný.

Sri Devpuriji Ashram

Village Kailash, 332601

District Sikar, Rajasthan, India

27.347912, 75.332290

Kailash-mini

Kajláš ášram

Šrí Dévpurídží ášram, Kajláš 332601, okres Sikar, Rádžasthán, Indie

 


Číst dál >

Bari-Khatu-mini

Khátú ášram

Šrí Dípešvar Mahádév Šiv Bág, Barí Khátú, 341301

Nagaur, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Jaipur-Ashram-mini

Džajpur ášram

Óm Višva Guru Díp ášram, Kirti Nagar, Šjam Nagar, Džajpúr 302019, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Delhi-Ashram-mini

Dillí ášram

Šrí Dévpurídží ášram, Ridge Castle 5th Floor, Dada Badi Road, Mehrauli, New Delhi, 110030.


Číst dál >

Nipal-Ashram-mini

Nipal ášram

Dharam Samrath Svámí Mádhavánanda ášram, Nipal, 306603, Pali, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

Khatu-Duna

Khátú Dhuna

blízko Čotí a Barí Khátú, Nagaur, Rádžasthán, Indie


Číst dál >

BolaGuda-mini

Bólá Gúda ášram

Šrí Díp Šiv Bág ášram, Bólá Gúda 306502, Rádžasthán, Indie


Číst dál >